ISOBOOSTER

Problémy s izoláciou úžitkového podkrovia

Prečo sa po niekoľkých rokoch užívania domu ukazuje, že účty za ohrievanie sú čoraz väčšie? Chladnejšie zimy? Niekedy áno, hoci podnebie sa vraj otepľuje. Drahšie palivo? Samozrejme, hoci od nového roku je vraj plyn lacnejší. Na túto otázku nie je jednoznačná a jednoduchá odpoveď. Zdá sa ale, že jedným zo závažnejších dôvodov takejto situácie dosť často býva zle realizovaná teplotná izolácia. Týka sa to najmä strechy a podkrovia, ktorým za normálnych podmienok „uteká“ až 30% tepla! Hlavnými problémami, ktoré tu vystupujú sú:

  • Nedôkladné prispôsobenie zateplenia k prvkom konštrukcie, čo má za následok nesúvislú vrstvu a množstvo tepelných mostov,
  • Vtisnutie príliš veľkého množstva izolačného materiálu do konštrukcie, ktorý sa potom nemôže rozpínať a nemá už teda svoje deklarované izolačné parametre,
  • Nedôkladná montáž paroizolačných fólií, ktoré preto aby sa stali bariérou pre vlhkosť vznikajúcu v byte musia byť ideálne nepriepustné. Následok? Izolácia silne absorbuje vodu a po niekoľkých rokoch stráca izolačné vlastnosti.
  • neuchovanie vhodných ventilačných medzier.

Je možné vyhnúť sa týmto problémom.

Čoraz častejšie počujeme názory vykonávateľa, že po dvoch hodinách práce z materiálom - z ktorého sa práši, dostane sa aj do najmenšieho zákutia a silne dráždi - nedá sa pracovať s plným sústredením. Zvlášť, keď je horúco, situácia sa stáva neznesiteľnou. A z tejto situácie vyplývajú všetky nedostatky a chyby. Vykonávateľ tiež predsa nevydrží všetko. Na druhej strane, dá sa naozaj zabrániť prenikaniu vlhkosti z bytu do vrstvy izolácie? Akým dôkladným treba byť, aby bola paroizolačná fólia umiestnená ideálne nepriepustne. Toto je už viac práca pre štukatéra alebo hodinára. Pamätajme si. V tradičných termoizolačných výrobkoch je skutočným izolátorom vzduch uzavretý nehybne v objeme materiálu. Ak ho vytlačí voda, to izolácia už vlastne neexistuje. Treba pouvažovať nad voľbou materiálu, ktorý nenavĺha, ideálne prilieha k prvkom konštrukcie a čo je dôležité, je možné pracovať s ním veľa hodín bez žiadneho diskomfortu. A jednoduchosť montáže spôsobuje, že sám investor si môže rýchle a správne zatepliť svoje podkrovie bez obáv, že za niekoľko rokov výrazne vzrastú účty za vykurovanie.